Koszt porady prawnej – od czego zależy i jak nie dać się oszukać?

W dzisiejszych czasach, kiedy zawiłości prawa mogą działać zarówno na nasza korzyść jak i niekorzyść, newralgicznie ważne jest potrafić sobie poradzić z analizą kodeksów i ustaw oraz umieć poprawnie zinterpretować zamieszczone tam zapisy. Nieuczciwość, nadużycia i bezprawne działanie to także element naszej codzienności, dobrze jest więc wiedzieć jak się przed nimi bronić, a przynajmniej gdzie się zwrócić o profesjonalną pomoc.

Czy to w życiu prywatnym, czy zawodowym doradztwo prawne gra dziś bardzo istotną rolę lecz nie każdy wie, z jakimi kosztami się to wiąże, a w obawie o zbyt duży rachunek całkowicie rezygnuje z takiej możliwości. Tematem porad prawnej może być naprawdę wiele spraw – od konsekwencji i kłopotów z prawem przez kwestie związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej aż po prawo ubezpieczeniowe lub kwestie dziedziczenia.

Obawy przed kosztami

Najwięcej obaw o koszty związane z doradztwem prawnym rodzi się z powodu niewiedzy w tym temacie. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej, gdyż nie istnieje coś takiego jak cennik porad prawnych. Suma jaką przyjdzie nam zapłacić jest oczywiście w pewnie sposób regulowana lecz każdy radca może ją niemal dowolnie kształtować. Najczęstszym determinantem wysokości rachunku jest tu stopień skomplikowania problemu czy też zagadnienia, z jakim przychodzi klient. Porada słowna jest tańsza od np. prowadzenia sprawy i reprezentowania nas w sądzie.

Twoje miejsce zamieszkania

Nie od dziś wiadomo, że różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi miastami są dość istotnym elementem współczesnego krajobrazu każdego kraju. Tak też ma się sprawa, jeśli chodzi o doradztwo prawne. Im miasto większe tym wyższa cena. Jak nie trudno się domyślić najwięcej zażądać może radca ze stolicy, albo z głównego miasta w danym województwie (wielkopolska-Poznań, małopolska-Kraków itd.). Inna zmienną jest położenie kancelarii na mapie danego miasta. Usytuowanie biura w ścisłym centrum ma często związek z wyższym rachunkiem za obsługę prawną. To już właściwie reguła.

Cena świadczy o jakości

Przyjęło się już, że im lepsza jakość doradztwa prawnego tym cena większa. Oszczędność w takiej sytuacji nie zawsze jest wskazana, gdyż im poważniejsza sprawa tym bardziej kompleksowej pomocy i tym większych kompetencji powinniśmy oczekiwać po radcy prawnym. Renomowana kancelaria zatrudnia zapewne najlepszych specjalistów, więc godziwa zapłata będzie w tym wypadku jak najbardziej wskazana. Co innego, jeśli już na pierwszy rzut oka widzimy, że mamy do czynienia ze bardzo średniej jakości doradztwem, a ceny niczym nie różnią się od tego co oferuje najdroższa kancelaria w mieście.

No więc ile?

Trudno tak w kilku słowach określić, ile kosztuje doradztwo prawne. Uwzględniając jednak powyższe zależności i zmienne można śmiało powiedzieć, że wszystko zaczyna się od kilkuset złotych, a kończy na kilku tysiącach. W każdym mieście możemy również znaleźć taką kancelarię, która swoje usługi udostępnia „pro bono”, czyli dla każdego, niezależnie od jego stanu majątkowego. Dzięki temu opłata za poradę może być dowolnie zaniżana, a jeśli kogoś naprawdę nie stać może być nawet darmowa. Ważne jest jednak by pamiętać, że nie każda kancelaria skłonna jest do podjęcia się tego typu pomocy – częściej możemy negocjować stawkę niż otrzymać poradę za darmo.

One thought on “Koszt porady prawnej – od czego zależy i jak nie dać się oszukać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *