Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?

Plany wyjazdu i następstwa decyzji. 

Większość młodych Polaków ma za sobą lub planuje wyjazd za granicę. To naturalne, tym bardziej, że pozwala to na pozyskanie wysokiego przychodu „na start” w dość krótkim czasie. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę, że dochód z zagranicy tak samo podlega opodatkowaniu jakbyśmy pracowali w ojczyźnie? I skąd możemy dowiedzieć się, jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy? Warto zagłębić się w ten temat, by po upragnionym powrocie nie stracić zarobionych pieniędzy. 

Informacja w urzędzie skarbowym. 

Najczęściej polski urząd skarbowy wie o tym, że pracowało się za granicą, poprzez nasze wpływy na konto lub nieoczekiwane, drogie zakupy, na przykład mieszkania, czy samochodu. Szczególnie, gdy nie jesteśmy zatrudnieni na etat. Znajdą się również na pewno osoby, które powiadomią urząd o nieoczekiwanym bogactwie sąsiada czy znajomego. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak uczciwie się rozliczyć. Nie pracując nigdy w Polsce, rozliczamy się tylko z zagranicznym urzędem skarbowym. Tak samo w przypadku, gdy spędziliśmy za granicą ponad 183 dni. Przebywając tam krócej i mieszkając jednocześnie w Polsce rozliczamy się tylko z polskim urzędem skarbowym. 

Zagraniczne konto a urząd skarbowy

O tym, jak urząd skarbowy sprawdza dochody, możemy dowiedzieć się posiadając zagraniczne konto. W wyniku zawarcia umowy między państwami UE, częściowo zdjęta została tajemnica bankowa, co oznacza dla nas, iż polski urząd ma dostęp do wszelkich informacji o naszych środkach. Konto poza granicami ojczyzny opłaca się, gdy chcemy tam przebywać na dłużej lub na stałe. Tak samo sprawdzi się, gdy chcemy zabezpieczyć swoje oszczędności przed upadłością prowadzonej firmy lub kryzysu w państwie. Jednakże, z takiego konta należy także dokonać rozliczenia, tym razem od odsetek i wygląda to nieco inaczej, dlatego warto zastanowić się nad opłacalnością takiej inwestycji. Zagraniczne konto rozliczamy oczywiście w kraju, gdzie jest ono założone. Płacimy zarówno podatek od dochodów i od utrzymania konta. Następnie od tych kwot, polski urząd pobiera określony procent i również należy go uregulować w terminie. Wartość takiego procentu jest różny w zależności od państwa, w którym zarabiamy. 

Zanim podejmiesz decyzję

Aby cieszyć się w pełni z dodatkowych środków z zagranicy, należy dołożyć wszelkich starań i działań już przed wyjazdem. Warto udać się do najbliższego urzędu skarbowego, lub księgowej i dopytać, jak zorganizować swój wyjazd tak, by po powrocie jak najwięcej pieniędzy zostało na naszym koncie. Pozwoli to ocenić opłacalność danego wyjazdu i w przypadku większych zarobionych sum, zagwarantuje zaoszczędzenie niemałych pieniędzy.