Złomowanie pojazdu? Jak się z tym uporać?

Niektóre z pojazdów obecne na ulicach naszego kraju to po prostu wraki, powinny już dawno trafić na złom. Przeważnie są to samochody mocno zaniedbane, w bardzo złym stanie technicznym, przez co właściciele owych auta nie mogą liczyć na większą gotówkę ze sprzedaży. Co zatem trzeba zrobić żeby móc w sposób legalny pozbyć się takiego grata?

Oczywiste jest, że każdy z nas chcąc trwale pozbyć się swego samochodu chciałby za niego otrzymać jak najwięcej pieniędzy. Istnieje na to kilka sposobów. Z pewnością najlepszym z nich będzie sprzedaż auta komuś, kto je wyremontuje i dalej będzie użytkował. W tym przypadku liczyć możemy prawdopodobnie na najwyższą kwotę za nasze auto. Jeżeli jednak doszliśmy do wniosku, że nasz pojazd jest już w tak kiepskim stanie, że nikt na pewno się nim nie zainteresuje, wtedy zostaje nam zezłomowanie, albo oddanie do stacji demontażu samochodów.

Co zrobić by wszystko było legalne?

Przeważnie stacje demontażu skłonne są zapłacić trochę większe pieniądze za nasze auto niż złomowiska, z tego powodu powinniśmy wybrać najpierw zadzwonić do kilku takich punktów. Takie rozwiązanie da nam szanse pozbycia się samochodu po najkorzystniejszych warunkach. Jeżeli natomiast sprawa pieniędzy nie jest dla nas tak istotna, a wręcz obojętna, wystarczy, że odwiedzimy najbliżej ulokowaną stację demontażu albo złomowisko. Zwróćmy uwagę na to czy stacja oferuje bezpłatny transport lawetą, jest to duże udogodnienie w przypadku gdy nasze auto nie jest w stanie już jeździć.

Kiedy zdecydowaliśmy się na kasację samochodu w wybranym punkcie musimy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty, czyli dowód rejestracyjny, albo dokument, który potwierdzi dane samochodu, umowę kupna potwierdzoną w Urzędzie Skarbowym (w przypadku przerejestrowania samochodu po jego zakupie – auto będzie figurować na nazwisko poprzedniego właściciela), zaświadczenie z Wydziału Komunikacji (w sytuacji gdy dowód został zatrzymany przez policję). Jeżeli samochód jest zarejestrowany na firmę, konieczne jest dołączenie do tego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, oraz upoważnienie do zezłomowania auta dla osoby, która wyrejestrowuje samochód w imieniu podmiotu gospodarczego, oraz dokument tożsamości właściciela auta. Jeżeli istnieje współwłasność albo w sytuacji gdy właściciel samochodu jest nieobecny konieczne jest przedstawienie również pisemnego upoważnienia od właściciela.

Punkty, które przyjmują samochód, nie mają prawa pobierać żadnych opłat, chyba że samochód jest lżejszy aniżeli wartość jaką wpisano w dowodzie , w takiej sytuacji mogą one zażądać od nas dopłaty w wysokości nawet 10 zł za każdy kilogram który jest „brakujący”. Kiedy samochód zostanie już przyjęty do kasacji, właściciel otrzyma zaświadczenie o tym, że pojazd został przyjęty do Stacji Demontażu Pojazdów, unieważnienie tablic rejestracyjnych, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, a także unieważnienie karty pojazdu – jeżeli była wydana. Po czy z tymi dokumentami i tablicami rejestracyjnymi musi udać się do wydziału komunikacji urzędu gminy i tam złożyć wniosek o to by pojazd został wyrejestrowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *