Wpływ myśli na czyny

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na ich czyny ma to, w jaki sposób myślą o otaczającym ich świecie. Poniżej przedstawiamy kilka największych pułapek myślenia, w które wpada każdy z Nas. Warto stawiać im czoła w codziennym życiu!

SAMOSPEŁNIAJĄCA SIĘ PRZEPOWIEDNIA

Każdy człowiek funkcjonuje według określonego schematu. Najpierw pojawia się myśl. Następnie wywołuje ona określone uczucie, które z kolei przeradza się w zachowanie.
Schemat ten powoduje, że wielu ludzi wpada w pułapkę myślenia zwaną samospełniającą się przepowiednią. Oczekiwania w stosunku do pewnych zachowań lub zdarzeń wpływają na nie tak, że są spełniane.

myśl – uczucie – zachowanie

W pułapkę samospełniającej się przepowiedni wpada czasem każdy. W większości przypadków ma to niestety niekorzystny wpływ na Nasze życie. Jak sobie z tym radzić? Otóż, warto czasem odetchnąć i spróbować obiektywnie przeanalizować swoje postępowanie. Może fakt, że do dziś nie udało Ci się rozkręcić własnego biznesu jest spowodowany tym, że nie wyobrażasz sobie siebie w roli przedsiębiorcy i nie wierzysz we własne możliwości? Zanim osądzisz kogoś lub siebie samego – zastanów się skąd pojawiła się u Ciebie taka opinia! Postaraj się szczerze ocenić kompetencje oraz niedociągnięcia. Szukaj rozwiązań.

MYŚLENIE ŻYCZENIOWE

Kolejną, bardzo dobrze znaną pułapką jest myślenie życzeniowe, które polega na uwzględnianiu w myśleniu o przyszłości tylko scenariusza pozytywnego. Człowiek przecenia prawdopodobieństwo wystąpienia pozytywnych zdarzeń.
Takie myślenie prowadzi to do wzrostu optymizmu oraz daje nadzieję na możliwość realizacji marzeń. W takim przypadku nie ma ono negatywnego wpływu na Nasze życie. Może jednak spowodować również brak umiejętności dostosowania swojego postępowania do realiów. Wiąże się to bezpośrednio z siłą perswazji. Czy zdarza Ci się czasem być przekonanym, że coś się wydarzy? Mimo, że racjonalnie wiedziałeś o małym prawdopodobieństwie zdarzenia – jesteś zdziwiony, że się nie udało?
Świetnym przykładem będzie tutaj przekonanie o wygranej w wielkiej kumulacji Totolotka. Sam fakt, że wierzysz w to, że wygrasz nie spowoduje, że faktycznie tak się stanie. Możesz jednak stracić wszystkie oszczędności.
Staraj się oceniać realne szanse oraz zagrożenia. Warto wykonać analizę SWOT przed podjęciem konkretnej decyzji. Nie pozwól emocjom grać pierwszych skrzypiec i szczerze oceń wszystkie możliwe scenariusze.

PRZEKONANIA I ICH WPŁYW

Siła podświadomości jest tematem modnym. Podkreśla się wpływ naszych przekonań na ludzkie postępowanie. Przekonaniami nazywamy myśli oraz prawdy, z którymi zgadzamy się w 100%, które kierują naszymi zachowaniami oraz wyborami. Między innymi dzięki nim kształtują się stereotypy. Wyróżniamy przekonania pozytywne, dzięki którym kształtuje się przeświadczenie o czymś dobrym i cennym oraz negatywne.
Druga kategoria przekonań blokuje Twój rozwój powodując, że sam stawiasz sobie granice i nie masz możliwości przyjęcia innego punktu widzenia. Niestety nie ma możliwości zatrzymania procesu powstawania takich przekonań, są one częścią każdego z Nas. Warto jednak zdawać sobie sprawę z ich istnienia oraz zmieniać je!
Jeżeli wierzysz w to, że każda kobieta jest kiepskim kierowcą – z cała pewnością będziesz doszukiwał się w codziennych sytuacjach potwierdzenia swojego osądu. To z kolei może spowodować, że Twoje zachowanie wobec przedstawicielek tej płci się zmieni. Jest to prosty mechanizm, który możesz zatrzymać już na etapie pojawienia się myśli: „No tak, baba za kółkiem!”. Powiedz wtedy „STOP” i przeprowadź dyskusję z samym sobą. Przecież mężczyźni też czasem zachowują się niemądrze prowadząc auto. Na pewno spotkałeś też kobiety, które za kółkiem zachowały zimną krew. Walka z własnymi przekonaniami spowoduje, że zaczną one słabnąć, a Ty poczujesz się znacznie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *