Pompy hydrauliczne – najważniejszy element maszyn budowlanych, drogowych czy kolejowych

Przemysł budowlany, rolniczy czy górniczy to tylko nieliczne z przykładów branż, w których wykorzystuje się maszyny oparte na zastosowaniu hydrauliki siłowej. Jej podstawową zaletą jest możliwość podnoszenia niewyobrażalnie ciężkich ładunków, którymi dodatkowo można operować z niezwykłą precyzją. Te cechy sprawiają, że operatorzy maszyn wykorzystujących hydraulikę siłową bardzo doceniają ten układ. Również i właściciele maszyn są bardzo zadowoleni z jego zastosowania, a to za sprawą niezwykłej trwałości hydrauliki siłowej, dzięki której maszyny mogą pracować przez wiele tysięcy godzin bez żadnej awarii.

Jednym z najważniejszych elementów układu hydraulicznego jest pompa hydrauliczna. Charakteryzuje ją praca od momentu włączenia do całkowitego wyłączenia silnika. Przez taką nieprzerwaną pracę pompy bardzo szybko się zużywają i ulegają awariom. Dla właścicieli wielkich firm każda awaria maszyny to ogromne straty finansowe. Oprócz kar, które mogą wyniknąć z niedotrzymania terminu wykonania zlecenia, dochodzą jeszcze koszty naprawy. Często zdarza się też tak, że część, która uległa awarii, musi zostać wymieniona, ponieważ jej naprawa byłaby niemożliwa lub nieopłacalna.

Dlatego właśnie każda firma budowlana, kolejowa czy drogowa powinna nawiązać stałą współpracę z serwisem hydrauliki siłowej. Dzięki niej regularne przeglądy maszyn pozwolą w odpowiednim czasie wykryć nawet niewielkie uszkodzenia i naprawić je, zanim spowodują poważne awarie. Pamiętajmy jednak, aby wybrać firmę, która zaoferuje nam kompleksowe usługi.

Awaria pomp hydraulicznych – jak jej zaradzić?

Awaria pomp hydraulicznych najczęściej objawia się utratą mocy maszyny. Innym sygnałem może być także brak możliwości płynnego operowania łyżką koparki lub też zbyt wysokie obroty pracy maszyny.

Kiedy dojdzie już do uszkodzenia pompy, mamy do wyboru trzy opcje, które pozwolą przywrócić maszynę do pracy. Pierwszą z nich jest regeneracja pomp hydraulicznych. Jest to sposób sprawdzony, stosunkowo tani oraz dający gwarancję, że maszyna może wrócić do pracy. Poza regeneracją można także kupić nową pompę, która będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ nowy element daje największą gwarancję, że maszyna będzie przez długi czas działać bez żadnej awarii. Jednak problemem może się tutaj okazać cena nowej pompy, która jest sporo wyższa od regeneracji. Zakup nowej pompy prosto od producenta to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poza tym trzeba jeszcze pamiętać, że zanim pompa zostanie przetransportowana z zagranicy, minie wiele tygodni. Trzecią opcją jest zakup używanej i zregenerowanej pompy. Takie rozwiązanie również jest bardzo korzystne, a sprzedawca zazwyczaj zapewnia co najmniej 6 miesięcy gwarancji. Niektóre serwisy proponują również usługę pompy na wymianę, która polega na tym, że oddajemy w rozliczeniu zepsutą część, a za odpowiednią dopłatą otrzymujemy nową lub zregenerowaną pompę, dzięki czemu jeszcze tego samego dnia możemy przywrócić nasza maszynę do pracy.

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych

Wybór serwisu hydrauliki siłowej, z którym mamy zamiar nawiązać współpracę, nie powinien być pochopną decyzją. Warto wybrać taką firmę, która nie tylko ma lata doświadczenia i wykwalifikowany personel, ale także, która proponuje nam kompleksowe usługi. Przykładowo regeneracja pomp hydraulicznych powinna zaczynać się od dokładnych oględzin tego podzespołu i znalezienia awarii. Następnym krokiem powinno być przedstawienie nam zakresu prac i wstępnej wyceny całej usługi. Decyzja powinna zostać podjęta przez nas w oparciu o opinię serwisantów. Po dokonanych pracach zregenerowana pompa powinna przejść testy diagnostyczne, które dadzą nam pewność, że regeneracja pompy hydraulicznej została wykonana poprawnie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/