Konta osobiste

Konta czy rachunki osobiste w bankach są przeznaczone dla osób fizycznych i służą zazwyczaj przede wszystkim do dokonywania przelewów oraz zakupów bezgotówkowych.

Gdy przychodzimy do konkretnego banku, w którym chcemy założyć konto, to zazwyczaj otrzymujemy propozycję założenia dwóch: konta osobistego (podręcznego) oraz konta oszczędnościowego. Zazwyczaj wewnętrzne przelewy on-line między kontami można dokonywać dowolnie i bezpłatnie.

Dlaczego potrzebujemy aż dwóch kont? Ponieważ konto osobiste bardzo często jest nieoprocentowane. Jest więc przeznaczone do przetrzymywania pieniędzy i do dokonywania transakcji. Natomiast konto oszczędnościowe służy nam do przemnażania naszych oszczędności. Dziś oprocentowanie na niektórych kontach tego typu sięga 7% w skali roku. Zazwyczaj więc zdecydowaną większość naszych oszczędności przetrzymujemy na koncie oszczędnościowym, natomiast kwotę, którą potrzebujemy mieć zawsze pod ręką, przelewamy sobie na bieżąco na konto osobiste.

Ktoś może zadać zasadne pytanie, dlaczego nie możemy założyć wyłącznie konta oszczędnościowego i z niego dokonywać przelewów? Otóż po prostu dlatego, że każdy przelew z konta oszczędnościowego jest przelewem płatnym. Zostało ono bowiem stworzone nie po to, by z niego opłacać rachunki czy dokonywać zakupów, ale aby na nim oszczędzać. Dodajmy do tego rzecz jeszcze ważniejszą: zdecydowana większość banków nie przewiduje też możliwości wyrobienia karty do konta oszczędnościowego. Do dokonywania zakupów służy bowiem wyłącznie konto podręczne.

W niektórych bankach bywa i tak, że zakłada się jedno konto osobiste i jest to jednocześnie konto oprocentowane. Ale trzeba dodać, że zazwyczaj wówczas jest to oprocentowanie bardzo niskie.

Dodajmy też, że z konta osobistego najczęściej bardzo łatwo (on-line) jest przelać pieniądze na lokatę oferowaną przez bank, w którym mamy założony rachunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *