Kanapowy coop – w co zagrać ze znajomymi?

W dobie popularnych gier MMO i wieloosobowych rozgrywek online, wiele tytułów zostało pozbawionych starego i dobrego kanapowego trybu kooperacyjnego. Gdzie te czasy, gdy do wspólnej zabawy ze znajomym wystarczył dodatkowy pad, albo miejsce przy biurku i wspólna klawiatura? Na rynku są jednak dostępne tytuły, które świetnie spełniają się w roli platformy do wirtualnej zabawy podczas imprezy czy spotkania.

Pierwszym rodzajem gier, o których pomyśli miłośnik kanapowej kooperacji, będą z pewnością wszelkie gry sportowe. Rynek w ostatnich latach dość mocno osiadł, przez co można śmiało wymienić najbardziej popularną serię FIFA dla fanów piłki nożnej, NBA 2k dla miłośników koszykówki, czy serię Madden NFL – ta jest skierowana dla zwolenników futbolu amerykańskiego. W Polsce zdecydowanym gigantem jest seria FIFA. Cechą gry są rozbudowane licencje na kluby i reprezentacje z całego świata, w tym także z Polski. Kanapowa kooperacja umożliwia nam zabawę podczas pojedynczych meczów, turniejów i rozgrywek z własnymi zasadami. 

Druga propozycja pochodzi z gatunku gier FPS. Nie jest to wybór oczywisty, bowiem strzelanki kojarzą nam się zdecydowanie z wielkimi bojami znanymi z serii Battlefield, albo dynamiczną, nieco mniejszą, ale nadal rozgrywką skupioną na drużynach z Call of Duty. W przypadku kanapowej kooperacji, świetnie sprawdzi się którakolwiek część Borderlands. Jest to bardzo interesująca seria, łącząca w sobie elementy strzelanin z RPG w stylu Diablo. Kooperacja na jednym ekranie, gra niezwykle barwna i dynamiczna, zbieranie różnorodnych przedmiotów, z których każdy oznaczony jest kolorem, odpowiadającym jemu poziomowi. To wszystko znajduje się w Borderlands, który dostarcza niezwykłej zabawy podczas wspólnej rozgrywki.

Nie można zapomnieć o gatunku, który swego czasu wręcz istniał jako synonim wspólnej zabawy przy jednym komputerze albo konsoli. Może nie jest to kooperacja, a rywalizacja, ale pokłady zabawy są te same. Mowa oczywiście o wszelkiej maści bijatykach. Czy może być coś lepszego od zmierzenia się na wirtualnej arenie, stosując przy tym zaawansowane sztuki walki? W tym gatunku można by wymienić serie Tekken oraz Street Fighter, prawdziwe legendy gier jako takich. Jednakże, w ostatnich latach na prowadzenie wysunęła się seria Mortal Kombat. Seria przyzwyczaiła nas do rozbudowanego wyboru bardzo zróżnicowanych wojowników, świetnego systemu wspólnej gry przy jednym urządzeniu, a na szczycie tego znajduje się system Fatality, który stanowi zwieńczenie wspaniałego pojedynku.

O ile kanapowy coop zdecydowanie stracił poparcie rzeszy deweloperów, tak nadal sporo graczy oczekuje takich rozwiązań w grach. Na szczęście nadal można znaleźć tytuły, które spełniają te oczekiwania. Powyższe propozycje to bardzo poważni kandydaci do rozważenia, ale nie są jedyni. Warto sprawdzić tego typu produkcje, gdyż jest ich coraz mniej.

Sprawdź również: darmowe gry online MMO