Jesienne pułapaki na drogach

Na co powinniśmy zwracać uwagę w czasie jazdy samochodem jesienią? Z pewnością na pułapki w postaci niskiego słońca oraz liści..Wszyscy dobrze znamy jesienne „przyjemności” w czasie jazdy – oślepiające niskie słońce, mokre liście oraz nocne przymrozki, te jesienne pogodowe pułapki na pewno nie zwiększają bezpieczeństwa na drogach. Te warunki sprawiają, że powinniśmy pamiętać o tym, aby zachować ostrożność i na pewno ograniczyć swoje zachowanie wobec innych kierowców.

Możemy pomóc sobie, używając w czasie jazdy jeżeli zachodzi taka potrzeba okularów przeciwsłonecznych, dlatego powinny być one stałym wyposażeniem kierowcy w okresie jesienno-zimowym. Najlepiej żeby to były takie okulary, które posiadają soczewki polaryzacyjne neutralizujące oślepiające refleksy. A pamiętać trzeba o tym, że słońce w niskim położeniu może być nawet dużo bardziej niebezpieczne oraz uciążliwe niż w lecie.

Na pewno sporym wyzwaniem dla kierowcy będzie o tej porze roku jazda po zalegających na ulicach liściach, ponieważ jeżeli wjedziemy w nie zbyt dynamicznie, może dojść do utraty przyczepności, a to wiadomo jak może się skończyć.. Jest to jeden z powodów dla których w okresie jesienno-zimowym powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu od pozostałych uczestników ruchu drogowego. W zasadzie, nie tylko jesienią powinniśmy mieć większy odstęp od poprzedzającego nas auta, ponieważ ułatwi nam to nagłe wyhamowanie. Kiedy jesteśmy zmuszeni wymijać rowerzystę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jesienią będzie on dużo bardziej narażony ze względu na liście oraz śliską nawierzchnię na przewrócenie się.

Nie zapominajmy także o przymrozkach, bardzo zdradliwym zjawisku, występującym zazwyczaj wczesnym rankiem oraz nocą. Wiadomo, że gdy temperatura spada, tego typu warunki dłużej się utrzymują i szybciej pojawiają w miejscach, do których promienie słoneczne nie docierają albo na mostach. Pamiętajmy że zarówno jesienią jak i zimą temperatura przy powierzchni gruntu jest niższa od tej jaka odczuwamy, z tego powodu na nawierzchni lód może pojawiać się nawet wtedy, kiedy termometr wskazuje temperaturę dodatnią, na przykład dwa, trzy stopnie C.

Z czego wynika niebezpieczeństwo związane z jesiennymi przymrozkami? Z tego, że kiedy występuje temperatura od zero stopni C do nawet minus trzech C lód nie będzie zupełnie zamarznięty jego powierzchnię zazwyczaj pokrywa niewidoczna, cienka i bardzo śliska powłoka wody. Poza tym w okresie przejściowym powinniśmy zwracać szczególna uwagę na tzw. czarny lód, a więc niewidzialną warstwę zamarzającej wody, która przylega bezpośrednio do nawierzchni jezdni. To zjawisko najczęściej występuje po jesiennych zamgleniach i opadach deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *