Jakie zboże dla królików wybrać?

Zboże dla królików

Hodowla królików może wydawać się skomplikowana, choć wcale taka nie jest. Stosowanie podstawowych zasad żywienia, opieki i pielęgnacji tych zwierząt pozwoli utrzymać je w dobrym zdrowiu i kondycji. Fundamentem jest zapewnienie odpowiednich warunków bytowych i właściwego, zbilansowanego pożywienia. W poniższym artykule uzyskasz informacje odnośnie zbóż jakie używane są w króliczej diecie.

Rodzaje zbóż, które nie są polecane w chowie królików.

Istotne jest unikanie błędów żywieniowych podczas karmienia. Podanie nieodpowiedniego zboża dla królików spowodować może chorobę tych zwierząt, a nawet śmierć. Tak zwany pomór, czyli śmierć dużej ilości zwierząt w jednym stadzie, wiąże się zazwyczaj z pomyłkami w podawaniu pokarmów. Jest wynikiem spożycia przez króliki stęchłego lub nieświeżego ziarna, lub nadmiernej ilości żyta, które często wywołuje u nich wzdęcia i biegunki.

Jakie zboża dla królików są najczęściej stosowane w ich hodowli?

W okresie jesienno-zimowym, gdy ograniczony jest dostęp do świeżych, zielonych liści i traw, doskonałą paszą stają się zboża. Należy jednak zadbać, by były one zmielone lub ześrutowane przed podaniem. Stanowią skoncentrowane źródło witamin i składników mineralnych, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie ich organizmów. Owies, jęczmień, gryka, pszenica oraz kukurydza to najczęściej serwowane zboża. Owies dla królików podawany w odpowiednich porcjach jest źródłem wapnia, żelazu, krzemu i wielu witamin. Jako jedyny może być podawany zwierzętom bez wcześniejszego rozdrobnienia, czyli w całości. Pozytywnie wpływa on na ich układ kostny, zęby i sierść. Zbożem, które zawiera cenne składniki jest również jęczmień dla królików. Bogaty jest w chrom, fosfor, magnez, a także błonnik. Wymienione mikroelementy zapewniają królikom odpowiedni wzrost, prawidłowe funkcjonowanie mięśni i regularność wypróżnień. Zboża po zmieleniu mogą być mieszane między sobą w odpowiednich proporcjach w zależności od potrzeb stada. Nie należy jednak ich moczyć ani też dodawać do nich mokrych składników.

Zapewnienie zbilansowanej diety daje duże szanse na to, że stado będzie prawidłowo się rozwijało i rozmnażało. Pozwoli to również zaoszczędzić trudu i kosztów związanych z leczeniem chorób układu trawiennego. Nawet najlepszy rodzaj zbóż może zaszkodzić królikom, jeżeli będzie zgniły lub stęchnięty. Warto również zadbać, by w jadłospisie oprócz zbóż znalazły się trawy, siano, mączka, a także starannie wyselekcjonowane warzywa. Uchroni to króliki przed niedoborami składników, które mają duży wpływ na ich zdrowie.