Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Żeby wybrać dla siebie odpowiednie buty trekkingowe ważne jest wzięcie pod uwagę kilku kwestii. Najważniejszą z nich są oczywiście indywidualne potrzeby, ale pora roku i warunki, w których takie buty będą używane też należy przeanalizować.

Zastosowanie butów trekkingowych

Najważniejszym elementem ekwipunku turysty są buty trekkingowe. Oprócz idealnego dopasowania do stopy ich podeszwa powinna umożliwiać maksymalną przyczepność do podłoża, dzięki czemu nie będziemy narażeni na jakiekolwiek urazy czy inne kontuzje. Przy wyborze butów należy zwrócić na klasę twardości podeszwy. Są one literami D, C, B/C,B, A/B i A.

Grupa A przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla amatorów wędrówek. Można ich używać podczas mało skomplikowanych podróży, a także podczas weekendów na mieście, np. podczas zwiedzania. Grupa A/B jest przeznaczona do wędrówek lekkich, czyli po drogach leśnych, polach lub wycieczek w góry niskie i średnio wysokie. Grupa B jest najbardziej uniwersalna i nadaje się do każdego typu podróży. Przeznaczenie grupy B/C sprowadza się do wyjazdów, na których musimy nosić ciężki plecak, czyli głównie w górach. Grupa C reprezentuje buty górskie, które nadają się do powierzchni pokrytych lodem. Grupa D ma przeznaczenie typowo wysokogórskie, co oznacza, że przeznaczeniem butów z tej grupy są wspinaczki i ekstremalne warunki w górach wysokich.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Najistotniejszą kwestią jest dokładne określenie, jaki rodzaj wędrówek nas interesuje. Jest to niezwykle ważne, ponieważ bez tego nie wybierzemy dla siebie odpowiednich butów. Jeżeli już zdecydujemy się jaki rodzaj na interesuje i wybierzemy grupę butów, powinniśmy zająć się wybraniem modelu, który będzie najbardziej nam odpowiadał.

Oprócz tej istotnej kwestii należy sprawdzić czy but nie ma zbyt twardej powierzchni. Nie możemy przecież czuć się jakbyśmy chodzili boso po kamieniach. Przymierzając buty, należy zobaczyć jak bardzo kostka przylega do buta. Ma to na celu zapobieganie kontuzjom, na które narażony jest każdy turysta. Kostka powinna być unieruchomiona tak, aby podczas wywrotki nie wygięła się pod nienaturalnym kątem. Ostatnią kwestią jest zostawienie 1 cm, żeby w bucie był luz. Chodzi o to, że jeżeli uderzymy czubkiem buta w cokolwiek, nasz palec nie dotknie końca buta. To także ma na celu zapobieganie kontuzjom.

Dobranie złych butów sprawi, że nasze nogi będą się szybciej męczyły, ponieważ do wędrówki będziemy potrzebować znacznie więcej siły i energii. Dlatego przed wybraniem się do sklepu zastanówmy się na spokojnie w domu jakie wędrówki nas interesują i jaka powinna być do tego grupa butów trekkingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *