Jak w ciąży powinna być leczona bostonka?

Bostonka to standardowe nazwanie dolegliwości wirusowej stworzonej poprzez mikroorganizmy Coxsackie oraz pewne enterowirusy. Nazwa dolegliwości nawiązuje do zarazy, jaka miała miejsce w Bostonie, natomiast jej odpowiednia nazwa to HFMD, zatem dolegliwość dłoni, stóp i jamy ustnej. Na bostonkę cierpią często dzieci w wieku szkolnych do 10. roku życia, natomiast momentami zauważa się wypadki również u osób dorosłych.

Bostonka w ciąży

To jakie ryzyka dla dziecka w czasie embrionalnym przynosi bostonka, zależy przede wszystkim od tego w jakim trymestrze doszło do zainfekowania. Należałoby nadmienić, iż wszelkie choroby wirusowe będące w I trymestrze ciąży są obciążone największym zagrożeniem dla nienarodzonego dziecka. W tymże okresie należałoby o siebie zwłaszcza dbać oraz unikać kontaktu z chorymi dziećmi, ponieważ to one przeważnie cierpią na bostonkę. Pomimo, iż zagrożenie przekazania wirusa na dziecko jest relatywnie małe to nastąpienie dolegliwości bostońskiej w okresie ciąży zawsze potrzebuje konsultacji ze specjalistą.

Tego typu zarażenia są specyficzne, lecz mogą być niezwykle niebezpieczne dla dziecka. Poniektórzy specjaliści twierdzą także, iż bostonka w ciąży powoduje wrodzonymi chorobami serca. Należałoby wspomnieć, iż bostonka to przede wszystkim dolegliwość wieku młodzieńczego, tak zatem zagrożenie zachorowania w ciąży nie jest duże. Szczególnie narażone na zarażenie są przyszłe matki, jakie mają pod opieką dziecko uczęszczające do żłobka, przedszkola lub szkoły. W wypadku zachorowania małego, ciężarnym poleca się rygorystyczne egzekwowanie środków ostrożności.

Jakie zagrożenie przynosi za sobą dolegliwość bostońska u kobiet w ciąży?

Dolegliwość dłoni, stóp oraz jamy ustnej nie stanowi większego ryzyka u dzieci oraz osób dorosłych, natomiast stanowi ryzyko dla pań w ciąży. Niewątpliwie jest to zależne od okresu w jakim obecnie znajduje się kobieta, gdyż tak jak większość dolegliwości infekcyjnych także bostonka szczególnie zagraża I trymestrowi ciąży, może wywoływać wady u zarodka jak choćby doprowadzić do poronienia. Więc istotne jest by kobiety będące na starcie ciąży tak wyjątkowo dbały o własne zabezpieczenie oraz czystość wielokrotnie myły oraz dezynfekowały ręce i unikały kontaktów z osobami zakażonymi chorobą bostońską.

Jaki jest przebieg bostonki?

Jak przebiega bostonka? Dolegliwość zazwyczaj ma delikatny rozwój, zwłaszcza u młodszych dzieci. Natomiast bostonka u dorosłych może już dać się we znaki, szczególnie jeżeli pacjent ma obniżoną wytrzymałość. HFMS może stanowić ryzyko dla pań ciężarnych oraz zarodków, zwłaszcza jeżeli do zainfekowania dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży. Bostonka w ciąży może skończyć się choćby poronieniem czy wystąpieniem chorób genetycznych u małego.

Choroba bostońska: diagnostyka

Specjalista winien rozpoznać chorobę bostońską od pozostałych dolegliwości, jakie okazują się wysypką. Przede wszystkim od ospy wietrznej – w tymże wypadku zmiany są rozsiane na skórze tułowia, kończyn, twarzy oraz choćby w obrębie owłosionej skórki głowy. Rozmieszczenie zmian naprowadza niebo usiane gwiazdami. Specjalista winien również rozróżnić chorobę bostońską od nadwrażliwości – tu pojawia się pogłębiony świąd i obecność zmian rozsianych, na skórze całego ciała. Następnym znanym rozpoznaniem jest rumień wielopostaciowy wysiękowy.

Bostonka – leczenie

Bostonka ma zazwyczaj delikatny przebieg oraz przechodzi w czasie 7–10 dni, bez jakichś następstw oraz utrudnień. Leczenie polega na uśmierzaniu symptomów. Utrzymujący się dyskomfort w obrębie jamy ustnej oraz temperaturę można zmniejszyć środkami przeciwbólowymi oraz przeciwgorączkowymi (NLPZ). Można również wykorzystywać roztwory do płukania jamy ustnej czy spraye, jakie znieczulają ból w jamie ustnej. Pacjent winien być doskonale nawodniony. Nie ma konieczności stosowania antybiotyków, gdyż HFMD jest infekcją wirusową.

Przeczytaj również artykuł w zaprzyjaźnionym serwisie parentingowym: https://mommydraws.pl/choroba-bostonska-jak-dlugo-zaraza-i-czy-jest-grozna/