Jak uprawiać dynie?

Chyba żadna inna roślina nie kojarzy się tak z jesienią, jak mieniące się wieloma odcieniami pomarańczu pękate dynie. Używamy ich nie tylko do ozdabiania ogrodów i tarasów – są również znakomitym źródłem wartości odżywczych, sprawdzą się w kuchni jako niezawodny dodatek do zup, dań głównych i deserów.

Zanim jednak będziemy mieli okazję spróbować ich pysznego miąższu, musimy je wyhodować. Planowanie tego zaś należy rozpocząć z dużym wyprzedzeniem. 

Stanowisko

Zanim rozpoczniemy uprawę dyni warto zastanowić się nad odpowiednim stanowiskiem dla niej. Będzie wymagała dużo miejsca, jej płożąca się łodyga potrafi sięgać nawet 6 metrów. Warto pamiętać, że choć dynia ceni swobodę w rozrastaniu się i sprzyjać jej będzie pozostawienie dużej powierzchni, możemy kierować jej łodygi w dogodne dla nas miejsca dopóki nie wypuści kwiatów – po tym czasie najlepiej zakończyć wszelkie ingerencje. W przypadku braku miejsca można zdecydować się na uprawę mniejszych gatunków.

Idealne miejsce na posadzenie dyni powinno być mocno nasłonecznione przez jak najdłuższy czas w roku; to rośliny wybitnie ciepłolubne.  Wybierajmy gleby próchniczne, żyzne, przepuszczalne i lekkie.  Dobre nawożenie sprawi jednak, że uda się wyhodować dorodne owoce również na ziemiach piaszczystych. 

Terminy

Dynie można zarówno siać bezpośrednio do ziemi, jak i sadzić z rozsady. Przy odpowiednich warunkach pogodowych to ta pierwsza metoda zapewni nam obfitsze zbiory, tworzenie sadzonek ma zaś sens w przypadku krótkiego okresu wegetacji. Wysiew do gruntu najlepiej rozpocząć, gdy temperatura sięgnie 25 stopni Celsjusza; dynie fatalnie znoszą przymrozki, są w stanie utrzymać się wyłącznie w temperaturze powyżej ośmiu stopni. Optymalny termin na sianie ich przypada więc po tak zwanej zimnej Zośce, a więc 15 maja. Ziarna warto umieszczać w usypanych do tego celu kopczykach, które nagrzewają się szybciej niż płaska gleba, co pozwala z kolei na pewniejsze kiełkowanie i szybszy wzrost.

Przygotowywanie rozsad rozpoczynamy na trzy tygodnie przed wysadzaniem do gruntu, a więc w drugiej połowie kwietnia. Do doniczek wypełnionych ziemią do trzech czwartych wysokości wysiewamy po dwa nasiona. Po początkowej fazie wzrostu usuwamy słabszą siewkę, silniejszą zaś wysadzamy w  ziemię w okolicy maja. Młode rośliny warto zabezpieczyć agrowłókniną, by ochronić je przed zdarzającymi się wiosną przymrozkami. Pozbywamy się jej, gdy dynia wypuści pierwsze kwiaty. 

Pielęgnacja

Dynia lubi być solidnie odżywiana i napojona, w jej pielęgnacji ze szczególną uwagą należy pochylić się więc nad nawożeniem i nawadnianiem. Jednocześnie należy ochraniać zarówno pędy, jak i owoce przed bezpośrednim kontaktem z wodą, który powoduje gnicie i szybsze powstawanie grzybów.  Równie ważne jest regularne spulchnianie gleby, a także jej odchwaszczanie. Warto również, w początkowej fazie rozrostu, poświęcić czas na przycinanie łodyg, co wpłynie korzystnie na rozkrzewianie rośliny, a tym samym także zebrane plony. Dynia może wspinać się również po pergolach i ogrodzeniach; w przypadku większych odmian, warto zainwestować w system siatek podtrzymujących owoce na gałęziach. Poza tymi koniecznymi zabiegami, roślina ta nie wymaga dużego nakładu pracy, a interwencje w postaci użycia środków chemicznych należą do rzadkości.

Zbiory dyni trwają od późnego lata aż do pierwszych przymrozków. Urywamy je z szypułkami, przed magazynowaniem warto zostawić je na pewien czas na słońcu, dzięki czemu ich skóra stwardnieje, to zaś pozwoli im zachować wodę wewnątrz owocu. Dobrze przechowywana dynia wytrzymuje w spichlerzu nawet do pół roku w nienaruszonym stanie.

Autor
Współautorem publikacji jest  Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.