Jak prawidłowo oświetlić miejsca pracy?

Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, dzięki któremu spostrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. To powód, dla którego szczególnie powinniśmy dbać o oczy. Najważniejszy wpływ na wzrok ma właściwe oświetlenie. Przy ciemnym świetle wzrok musimy wysilać, przy zbyt jaskrawym – oczy się męczą.

Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, dzięki któremu spostrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. To powód, dla którego szczególnie powinniśmy dbać o oczy. Najważniejszy wpływ na wzrok ma właściwe oświetlenie. Przy ciemnym świetle wzrok musimy wysilać, przy zbyt jaskrawym – oczy się męczą.

Prawidłowe oświetlenie pomieszczeń

Oświetlenie we wnętrzach pełni kilka funkcji. Przede wszystkim musi być dostosowane do przeznaczenia pomieszczenia, czyli zapewniać komfort przebywania i wykonywania czynności. Światło to także nastrój, a dzięki temu nasze samopoczucie. Oświetlenie jasne, intensywne pobudza, ale również może wywołać niepokój lub agresję. Oświetlenie ciemniejsze wycisza, stwarza nastrój intymności.

Kupując lampy najczęściej kierujemy się względami estetycznymi, często zapominając o funkcjonalności. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku punktów oświetlenia i wykorzystywanie ich w zależności od potrzeb. Najlepiej zastosować lampy o jednakowym wzornictwie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w salonie lub sypialni. Obok głównej lampy sufitowej można rozmieścić kinkiety, lampy stojące i lampki nocne. Dzięki temu zapewnimy pomieszczeniom efekty dekoracyjne, ale także dostosujemy oświetlenie do potrzeb.

Oświetlenie miejsca pracy

Najważniejszym jednak problemem jest prawidłowe oświetlenie miejsca pracy. Zapewnia ono precyzyjne wykonanie pracy i nie męczy wzroku. Takich miejsc pracy w domu jest kilka.

Łazienka

Od niej zaczynamy codzienne czynności. Poza głównym oświetleniem najważniejsze jest oświetlenie lustra, przy którym wykonujemy makijaż i golimy się. Należy pamiętać, że oświetlenie w łazience powinno być zabezpieczone przed wilgocią.

Kuchnia

To w niej spędzamy najwięcej czasu. Tu przyrządzamy i spożywamy posiłki, tu prowadzimy rodzinne rozmowy przy filiżance herbaty lub kawy. Oświetlenie główne powinno być umieszczone nad stołem. Blat roboczy najczęściej znajduje się pod szafkami wiszącymi, dlatego to pod nimi warto zamontować oświetlenie punktowe, złożone z kilu żarówek. Dzięki temu unikniemy powstawaniu cienia, a zużycie prądu będzie niewielkie, zwłaszcza przy zastosowaniu żarówek ledowych.

Gabinet, pokój do pracy

Głównym miejscem w tym pomieszczeniu jest biurko i regały na książki. Biurko powinno być tak umieszczone, by jak najwięcej korzystać ze światła dziennego, które jest najkorzystniejsze dla naszego wzroku.

Oświetlenie sztuczne powinno składać się z głównego źródła umieszczonego centralnie oraz kilku źródeł punktowych dostosowanych do wykonywanej pracy.

Odrabianie lekcji, pisanie musi mieć tak ustawione źródło światła, by nie powstawał cień. Tak więc dla osób praworęcznych powinno być z lewej strony, a dla osób leworęcznych z prawej.

Specjalnego oświetlenia wymaga stanowisko komputerowe. Nie ma znaczenia, czy korzystamy z monitora komputera stacjonarnego, czy z laptopa. Światło monitorów męczy wzrok bez względu na rozdzielczość i częstotliwość odświeżania obrazu. Ważne, by kontrast między światłem monitora a oświetleniem był jak najmniejszy. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie lampki na ścianie za monitorem.

Planując oświetlenie warto pamiętać o właściwościach barwy światła. Światło zimne ma działanie pobudzające, więc doskonale nadaje się do oświetlania miejsc pracy. Światło ciepłe działa uspokajająco, a więc dobrze sprawdzi się w sypialni i salonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *