Czy warto brać dotację na otwarcie firmy?

Masz zamiar otworzyć własną firmę? Masz pomysł, ale brakuje Ci pieniędzy na jego realizację? Jeśli jesteś w takiej sytuacji to nie załamuj się! Istnieje pewne dobre rozwiązanie, które sam przetestowałem! O co chodzi? O dotacje!

A dokładniej o dotacje z Urzędu Pracy!
Wiele osób rezygnuje z tego typu finansowania, ponieważ boi się papierkowej roboty oraz różnego rodzaju konsekwencji z tym związanych. Mają pomysł, ale nie mają pieniędzy. Mają możliwości ale boją się je wykorzystać. W konsekwencji tkwią ciągle w tym samym miejscu narzekając na swój los.

Byłem w podobnej sytuacji. Skończyłem studia, nie widziałem siebie jednak pracującego dla kogoś. Postanowiłem otworzyć własną firmę, a dokładniej informatyczną (takie studia skończyłem). Jak każdemu na początku brakowało mi źródła finansowania. Obce były mi wtedy wszelkiego rodzaju dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Po kilku głębszych przemyśleniach i braku innych możliwości zdecydowałem się powalczyć o pieniądze na moją firmę. To była chyba jedna z najlepszych decyzji jakie podjąłem.

Czy trzeba się bać? Pewnie, że nie!
Staranie się o dotacje w Powiatowym Urzędzie Pracy niesie ze sobą oczywiście trochę pracy. Trzeba przygotować stosowny wniosek, mieć dobry pomysł, troszkę czasu spędzić w urzędzie, ale poza tym nie ma żadnych większych problemów.

Jakie najważniejsze kryteria musi spełniać kandydat ubiegający się o dotacje z Urzędu Pracy?

– musi być bezrobotny (ja byłem dosłownie kilka dni, zaraz po skończeniu studiów. Kazano mi zarejestrować się abym mógł w ogóle ubiegać się o dotację). Bezproblemowe.
– w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie prowadził działalności gospodarczej.
– nie korzystał z bezzwrotnych środków Funduszu Pracy
– nie był karany

Pozostałe informacje np co do wysokości pomocy udzielają Powiatowe Urzędy Pracy. Pomocne są też ich strony internetowe (wystarczy w google wpisać np „Powiatowy Urząd Pracy Katowice”).

Myślę, że nie są to wygórowane wymagania. Załatwianie spraw nie jest skomplikowane. Pracownicy urzędu w moim przypadku byli bardzo pomocni. Od początku instruowali mnie co należy zrobić, do kiedy i po co.

Pieniądze otrzymałem bardzo szybko. Wydałem je na wyposażenie mojej firmy np w oprogramowanie i sprzęt.

Jest to z pewnością na początek bardzo prosty i dobry zastrzyk gotówki. I co więcej dużo łatwiej otrzymać dotację z Urzędu Pracy niż ze środków unijnych!

Kontrole? Przez okres, w którym Urząd mógł mnie skontrolować nie odwiedził mnie nikt aby sprawdzić czy spełniłem wszystkie wymagania – chociaż nie miałem nic do ukrycia, każda kontrola niesie jednak ze sobą trochę stresu. Jednak w tym przypadku nie było czego się bać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *