Bankowość mobilna bardziej przyjazna hakerom?

Należy to stwierdzić jasno, bankowość mobilna jest co raz mniej bezpieczna. Wszyscy użytkownicy korzystający z tego rodzaju usług są co raz częściej narażeni na różnego rodzaju złośliwe ataki a także ostatnio bardzo popularne kradzieże i przechwytywanie tożsamości. Takie informacje przedstawia najświeższy raport amerykańskiego urzędu do spraw kontroli sektora bankowego. Można to jednoznacznie stwierdzić iż za innowacyjnością najnowszych technologii a także nowoczesnych rozwiązań mobilnych nie będą w odpowiednim okresie nadążać zabezpieczenia co powodować może zagrożenia dla wszystkich klientów korzystających z tego rodzaju usług.

W obecnych czasach bankowość mobilna ta zagraniczna oraz ta na świecie może zyskiwać co raz więcej zdobywając powiększoną liczbę nowych odbiorców. Warto teraz powiedzieć, że każdy użytkownik nosi w swojej kieszeni najnowszy smartfon a także bardzo chętnie korzysta z aplikacji mobilnych a co za tym idzie to wykorzystanie różnego rodzaju usług bankowych. Nieszczęśliwie wraz z tymi innowacyjnymi nowinkami technicznymi bezpieczeństwo tego rodzaju programów może nie nadążać w tym samym czasie. Najnowszy raport ryzyka może wskazywać może na to iż zarówno mobilność bankowa a także korzystanie z usług chmury obliczeniowej wiązać się może z co raz mniejszych zabezpieczeniem. W tym sprawozdaniu również można zauważyć, że spora liczba banków tak naprawdę nie jest w odpowiedni sposób zabezpieczona przed potencjalnym atakiem hakerskim.

Warto o tym powiedzieć, że temat związany z bezpieczeństwem aplikacji mobilnych nie jest już taki nowy. Co raz częściej można się spotkać ze spekulacjami na jego temat. W roku 2014 firma IO Active Labs wykonała testy aplikacji. Wybrano 60 najbardziej popularnych banków na świecie. Co może być bardzo wielkim zaskoczeniem aż 40% nie przeprowadzono autentyczności certyfikatów SSL a już w 20% nie zostało odpowiednio szyfrowanych.

Jednak te liczby nie muszą skłaniać każdego do tego aby odłożył swój smartfon na bok i przestał go używać. Z pewnością nie należy popadać w panikę i przestać korzystać z aplikacji mobilnych. Należy o tym powiedzieć, że to złośliwe oprogramowanie stale jest pisane na komputery. To właśnie przy ich korzystaniu można narażać się na taki atak w większej ilości przypadkach w porównaniu ze smartfonem. Jednak trzeba o tym powiedzieć, że u nas w kraju nie wykazano jeszcze ataku hakerskiego na smartfony i na aplikacje mobilne.

Warto na samym końcu powiedzieć, że takie ataki hakerskie w większości dotyczyć będą wyłudzeń finansowych, ich liczba to około 50% szkodliwego oprogramowania. Już w pierwszym kwartale roku 2015 analitycy odkryli około 400 000 co raz to nowszych złośliwych programów na systemy Android.

Dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa warto korzystać z usług finansowych (przelewów internetowych, sprawdzanie konta bankowego) na tradycyjnym pececie. Można odstawić korzystanie z systemów mobilnych na bok. Ponieważ co raz częściej hakerzy starają się uderzać w tego rodzaju aplikacje gdyż nie są jeszcze do końca zabezpieczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *